Casual, geek czy nerd?

Mówią, że zadajesz naiwne pytania w internetach? Czy może podrywasz dziewczynę na całki? Albo lubisz odgryzać kurom głowy? Zdefiniuj się człowieku!
Lubimy określać swoją przynależność, ale czy zawsze rozumiemy sens określeń, którymi się definiujemy?

Sprawdźmy.
Casual – z angielskiego przypadkowy, okazjonalny, swobodny. Casualami w środowisku planszowym zwykło się określać ludzi grających od czasu do czasu, którzy znają kilka popularnych tytułów, a planszówki nie są ich nadrzędnym hobby. Takie osoby najczęściej piszą na portalach społecznościowych: polećcie dobrą grę na cztery osoby. Z ich punktu widzenia nie ma nic niewłaściwego w podobnych pytaniach, bo nie zdają sobie sprawy z ilości i różnorodności planszowego zasobu. Przez geeków casulale często traktowani są pobłażliwie (dobra gra na czterech? Monopoly albo Chińczyk) lub opiekuńczo (pokażę ci to wspaniałe hobby. Nie chcesz? I tak ci pokażę). Z kolei przez nerdów casuale postrzegani są jako ciekawy gatunek zwierzęcia (umiesz mówić? A to niespodzianka!). Jeśli casual trafi na gry w swoim guście, będzie się dobrze bawił, a wtedy jest szansa, że przepoczwarzy się w geeka.
Geek – człowiek tak głęboko oddany swojemu hobby, że staje się specjalistą. Na początku lat 90-tych nazwa geek odnosiła się do osoby wykonującego w cyrku nietypowe numery, jak odgryzanie kurze głowy. Dzisiaj geek to pozytywny dziwak pogłębiający wiedzę w interesującym go temacie. Geek jest typem społecznym, lubi przebywać z ludźmi i przekonywać ich do swego hobby. Lubi się również ze swoim hobby obnosić, np. zakładając koszulki z planszowymi motywami, skarpetki z meeplami, itp. Geek lubi elektroniczne nowinki i gadżety. Zamawia inserty do gier, ściąga aplikacje do planszówek, lubi granie na internetowych stołach, nawet regały kupuje pod wymiar gier. I wreszcie geek jest niepoprawnym kolekcjonerem (prędzej wynajmę większe mieszkanie, niż pozbędę się jakiejś gry).
Nerd – pierwszy raz słówko pojawiło się w książce dla dzieci z lat 50-tych. Nerd, najprościej kujon, to osoba społecznie wycofana, która jest geniuszem nauk ścisłych. Mistrz analizy, podchodzący w sposób naukowy do wszystkiego. Nastoletni nerd wygrywa olimpiady z fizyki, matematyki, chemii i zna tysiąc sposobów na wywinięcie się z lekcji wf-u. Raczej unika sportu. W ubiorze kieruje się bardziej praktycznością niż modą. Nerdowski sposób na podryw: całki lub macierze. Nerd wiąże się z nerdówną, inne go nie zrozumieją. Przykład: Sheldon i Amy z Big Bang Theory. Może i są dziwni, ale bez nerdów nie mielibyśmy przełomowych odkryć w nauce.
Przejaśniło się troszkę? To kim jesteś?

Poznaj Gambit. A może z nami zagrasz? Spotkania w każdą środę w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 sala 33 (od 17.00 do 21.00)