Planszowa Gra Roku 2022

Planszowa Gra Roku to konkurs z wieloletnią tradycją. Pierwszy raz przyznano nagrodę najlepszej planszówce w 1985 roku na łamach magazynu Świat Młodych. A jak wygląda Planszowa Gra Roku w 2022 roku? Kto został nominowany? Kto wygrał? I jak działa konkurs?

Jeśli od razu chcesz poznać zwycięzców, zejdź na dół i obejrzyj ostatni film. Krótko i konkretnie wyjaśnię najpierw jak działa konkurs. Warto wiedzieć, że najlepsze gry wybiera powołana do tego celu kapituła złożona z pasjonatów planszowego hobby.

Na początku wydawcy zgłaszali maksymalnie 8 swoich gier wydanych od maja 2021 do maja 2022 r. Dlaczego tak? By kapituła miała czas na zagranie w te tytuły zanim nastąpił finał. Dlaczego tylko 8 gier? Bo na polskim rynku pojawia się tak dużo planszówek, że zagranie we wszystkie poważnie obciążyłoby kapitułę. Gdy odkryjemy jak rozciągnąć dobę ponad 24 godziny, albo nauczymy się funkcjonować bez snu, zwiększymy ten pułap 🙂

Do tegorocznej edycji przystąpiło 24 wydawców zgłaszając łącznie prawie 100 gier!

Zgłoszone gry są przez wydawców szeregowane do 7 kategorii:

  • „Gra Roku dla Dzieci” – gra przeznaczona dla najmłodszych graczy, która bawiąc rozwija ich zdolności umysłowe i spostrzegawczość. Gry w tej kategorii muszą mieć dolną granicę wieku graczy określoną na poniżej 8. roku życia.
  •  „Gra Roku Rodzinna” – najlepsza gra, która zbliża rodziny i pozwala na zabawę osobom w różnym wieku. Nie wymaga długiego tłumaczenia ani rozkładania, może bardzo dobrze sprawdzić się jako pierwszy tytuł dla osób nieznających nowoczesnych planszówek.
  • „Gra Roku Średniozaawansowana” – najlepsza gra dla osób, które już zagrały w kilka tytułów i szukają dodatkowych wyzwań, ale które grają zarówno z osobami początkującymi, jak i osobami zaawansowanymi.
  • „Gra Roku Ekspercka” – najlepsza gra dla osób zaznajomionych z grami planszowymi, szukających gier wymagających i bardziej skomplikowanych. Gry w tej kategorii muszą mieć deklarowaną dolną granicę wieku graczy 12 lat lub wyżej.
  •  „Gra Roku Tematyczna” – najlepsza gra, w której bardzo duży nacisk położony jest na warstwę fabularną i/lub tematykę gry (nagradzane w szczególności jest ponadprzeciętne powiązanie mechaniki z tematyką gry).
  • „Gra Roku dla Dwóch Osób” – najlepsza gra, która bardzo dobrze sprawdza się jako tytuł dla dwóch osób, bez względu na liczbę graczy podaną na pudełku gry.
  • „Gra Roku Imprezowa” – najlepsza gra przeznaczona dla większej liczby osób, mająca proste, przejrzyste zasady.

Następnie kapituła sprawdza zgłoszone gry pod kątem formalnym (czy są zgodne z regulaminem) i zaczyna głosowanie. W tegorocznej kapitule znalazło się 35 osób: recenzentów, organizatorów planszowych konwentów, osób grających w planszówki od wielu lat lub intensywnie promujących nasze hobby.

Konkurs trwa pół roku. W tym czasie kapituła gra w zgłoszone gry i szereguje je w odpowiednich kategoriach od najlepszej do… najlepszej inaczej :). Konkurs jest podzielony na 3 etapy. Po każdym lista gier w każdej kategorii jest zawężana, aż do wyłonienia zwycięzców. Gry, które przechodzą do półfinału, otrzymają status nominowanych i warto zapoznać się z nimi wszystkimi.

Oto listy nominowanych tytułów w 2022 roku.

 

 

Gala z ogłoszeniem finalistów i rozdaniem nagród odbyła się w tym roku podczas Targów Książki w Krakowie 30 października 2022 roku. Oprócz 7 powyższych kategorii kapituła wyróżniła także :

„Najładniejszą Grę Roku” – grę, której komponenty i/lub okładka wyróżniają ją od strony wizualnej.

„Grę Roku Autor” – najlepszego polskiego autora.

„Nagrodę Specjalną im. Michała Gościniaka”  Nagroda jest ona wyrazem wdzięczności środowiska planszówkowego i sposobem na docenienie dobrowolnej pracy na jego rzecz. Nagroda specjalna przyznawana jest za bezinteresowne działania na rzecz społeczności graczy w Polsce, przyczyniające się do jego rozwoju. Mogą nią zostać uhonorowane osoby, akcje lub wydarzenia.

I wreszcie finaliści. Zobaczysz ich na poniższej animacji. Serdecznie gratuluję nagrodzonym i kapitule za zaangażowanie w tegoroczną edycję.

 

 

Na koniec krótka informacja: należę do kapituły od wielu lat, a od tego roku również do komitetu organizacyjnego.

Marcin Korzeniecki