Rozmiar ma znaczenie

Widziałeś kiedyś latrynę? Niewielka budka, do której człowiek idzie … pomyśleć. Teraz spróbuj sobie wyobrazić pięciometrową konstrukcję, z latryną na szczycie. Kiedyś pomagałem przy takiej budowie. Dzisiaj opowiem o grach, w których występują oryginalne konstrukcje, a w sekcji pro wyjaśnię dlaczego powstał monumentalny wychodek.

Top 3 gier z tekturowymi budowlami zaczynam od protoplasty dice towerów na polskim rynku. Panie i panowie, na trzecim miejscu uplasował się Szogun (Rebel). Gra strategiczna, w której gracz obejmuje rolę Daimyo, dowódcy w feudalnej Japonii. Trzeba wysyłać wojska na podbój sąsiednich ziem, wzmacniać swoje pozycje, wznosić pałace, świątynie i teatry, a także zadbać, by lud nie głodował. Jak ja nie potrafię grać w Szoguna. Zawsze odsłonię się z niewłaściwej strony lub zagłodzę prowincję, aż dojdzie do buntu. Rywale rozstrzygają walki wrzucając kostki wojsk do tekturowej wieży (tadaaam!), i patrzą co wyleci na dole. Wygrywa ten, którego kostek więcej wypadnie z wieży. Pokonany wie jednak, że jego żołnierze siedzą w wieży i przy następnym starciu mają większe szanse.
Szoguna umieściłem w zestawieniu z sentymentu, ale wśród nowszych gier z wieżami na kości, bardziej znaną jest „Na skrzydłach” z tekturowym karmnikiem.
Miejsce drugie zajmuje Yggdrasil-kroniki (Czacha Games), gra kooperacyjna osadzona w skandynawskiej mitologii. Gracze jako nordyccy bogowie bronią tytułowego drzewa życia. Tekturowy jesion to trzypoziomowa plansza, po której wędrują pionki graczy. Bogowie muszą odpierać ataki potworów, powstrzymać gigantów i mordercze zapędy węża Jormunganda. A przy tym nie zginąć. Pestka, nie? Yggdrasil jest oparty o system scenariuszy, które łączy linia fabularna.
Inną, dobrze znaną grą, z tekturowym drzewem jest Everdell (Rebel), czyli saga leśnego rodu.
Top 3 wygrywa U-Boot (Phalanx Games), czyli symulator łodzi podwodnej. Planszą gry jest 90 centymetrowy model niemieckiego okrętu. Gracze obejmują role kapitana, pierwszego oficera, nawigatora i starszego mechanika. W grze można wykreślać tor okrętu na mapie, deszyfrować wiadomości przy użyciu Enigmy lub szukać wrogich jednostek na oceanie. Telefon z aplikacją zastępuje tu peryskop. Realizm do kwadratu.
Alternatywą jest MS Batory (Granna), gra dedukcyjna z trzypoziomową makietą statku.
Zwycięzca ogłoszony, zapraszam do sekcji pro, gdzie wyjaśniam historię monumentalnej latryny. Powstała lata temu, na obozie harcerskim. Dwóch moich przyjaciół uparło się wtedy, że postawią pięciometrową konstrukcję z żerdzi, obłożonych brezentem. Na szczyt trzeba się było wspinać po drabinie. Mieściła się tam zadaszona budka z wygodnym sedesem. Piękne widoki. Koledzy pytani, dlaczego postawili tak wysoką latrynę, odpowiadali zgodnie:
– Żeby usłyszeć charakterystyczny dźwięk.
Niektóre zdjęcia w artykule pochodzą ze stron wydawców.

„Top 3” jest cyklem tekstów, w których prezentuję jedną grę. Na blogu znajdziesz również inne formy literackie: felietony, graj i gambit kids. Lubisz grać i mieszkasz w okolicach Gliwic? Zajrzyj do nas – wystarczy napisać.