Podwodne miasta – fikcja, czy wizja przyszłości?

Czy grozi nam katastrofa związana z globalnym ociepleniem? Ostatnio, po upałach, można było przeczytać wiele na ten temat w prasie. Zwłaszcza bulwarowej. Niestety średnia temperatura atmosfery wciąż się podnosi. Naukowcy i inżynierowie próbują znaleźć nowe miejsca do życia, a twórcy gier planszowych skwapliwie temat wykorzystują.

Mogliśmy terraformować Marsa, a nawet kolonizować oceany. W drugim przypadku okazuje się, że Podwodne miasta to nie tylko gra planszowa oparta na naukowej fikcji. To wizja, którą japońscy konstruktorzy z firmy Shimizu planują wcielić w życie już w 2040 roku. Ocean Spiral – tak będzie się nazywać niezwykła konstrukcja osadzona w dnie oceanu i wystająca ponad powierzchnię wody. Głównym elementem podwodnego miasta będzie kula z betonu i żywic syntetycznych zapewniających przeźroczystość, tak by można było obserwować to co dzieje się na morzu. W kuli znajdzie się miejsce dla 4000 mieszkańców i dodatkowych wycieczkowiczów. Podobne konstrukcje odnajdziecie w grze wydanej przez Portal Games. Na planszy przedstawiającej dno oceanu budujecie kopuły z plastostali połączone systemem tuneli. Ocean Spiral z kolei jest kulą przy powierzchni wody, która przy silnym wietrze będzie opuszczać się na dno po olbrzymiej spirali. Czad, nie? Ale skąd wziąć prąd w podwodnym mieście? Z agregatów wykorzystujących różnicę między wodą powierzchniową i głębinową. A słodką wodę? Wykorzystując zjawisko osmozy. W planszówce wybudujecie za to odsalarki wody morskiej. Jeszcze słowo o biologi. W grze algi służą jako żywność. Japońscy naukowcy z kolei znaleźli zastosowanie dla metanogenów (dawniej bakterie obecnie archeowce). Metageny zamienią w metan nadmiar dwutlenku węgla wydychanego przez mieszkańców podwodnego miasta. A metan posłuży jako paliwo grzewcze. Pod wodą bywa zimno. Jak widzicie planszówki wybiegają w przyszłość, nie tylko fantastyczną.

Poznaj Gambit. A może z nami zagrasz? Spotkania w każdą środę w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 sala 33 (od 17.00 do 21.00)