Świąteczne polecanki – Lacerta

Do świąt ledwie parę dni. Ostatni moment na zakup prezentów. Dla zapominalskich lub niezdecydowanych przygotowałem szybki przegląd gier w ofercie wydawnictwa Lacerta. Gry uszeregowałem w trzech kategoriach: rodzinne, zaawansowane i dla dwóch graczy. Dosłownie parę zdań o każdym tytule, a wszystkie sprawdziłem i polecam.

Gry rodzinne

Azul

– bo nigdy nie szło ci kafelkowanie. Zawsze wychodziło jakoś krzywo. Tu nie dość, że spokojnie ułożysz piękne mozaiki, witraże i rozety, to jeszcze nikt Ci głowy nie urwie za rozbite płytki. Najwyżej nie wygrasz. Jedna z najładniejszych gier logicznych, w trzech odsłonach. Przenieś się do słonecznej Portugalii i ułóż królewską mozaikę.

Owocowe opowieści

– bo lubisz soki i smoothie. A tu możesz mieszać różne owoce i bawić się w leśnego barmana. Przygotuj najlepsze owocowe napoje dla mieszkańców lasu. Gra zmienia się z upływem czasu. W kolejnych rozgrywkach pojawiają się nowe reguły i możliwości.

Park Niedźwiedzi

– bo dawno nie byłeś w zoo. Możesz zbudować własne, z niedźwiedziami. Dobrze zaprojektuj rozmieszczenie wybiegów i pawilonów, zadbaj o zieleń i dodatki, by zwiedzający czuli się komfortowo. Jeśli misie będą zadowolone – wygrasz. Lodomir pozdrawia.

 

 

Puerto Rico

– bo stęskniłeś się za porządnymi wakacjami. Teraz masz do dyspozycji całą wyspę. Możesz obsiewać, zbierać plony, przyjmować nowych kolonistów, budować strategiczne budowle, sprzedawać dobra na lokalnym rynku lub wysyłać towary statkami za morze. Tylko gdzie tu odpoczynek? Jedna z najlepszych rodzinnych gier ekonomicznym.

Szczęść Boże

– bo urodziłeś się na Śląsku i w kopalni czujesz się jak w domu. A jeśli nie mieszkasz na południu Polski, chciałbyś poznać sekrety wydobycia lub po prostu zagrać w niezbyt skomplikowaną grę o zarządzaniu górnikami, wydobywaniu węgla i realizacji zamówień.

Agricola

– bo zawsze chciałeś uprawiać pole i hodować dziki ? Tu musisz obsiać pola, zebrać plony, ogrodzić pastwiska, pilnować hodowli, rozbudować dom, spłodzić potomstwo, a potem to wszystko utrzymać. Normalnie, jak w życiu. Jedna z najlepszych gier ekonomicznych. Dostępna w wersji podstawowej i rodzinnej (łatwiejszej).

 

 

Gry dwuosobowe

Paryż – miasto świateł

– bo Paryż nocą jest zjawiskowy. Możesz zabrać dziewczynę na wycieczkę po mieście zakochanych. Rozświetlicie uliczki Paryża światłem elektrycznych latarni. Kto zrobi to najlepiej – wygra.

Patchwork

– bo lubisz układać pozornie nie pasujące do siebie skrawki w zgrabną układankę. Tak powstaje kolorowa kołderka, idealna na zimowe wieczory. W grze możesz uszyć taką kołdrę i ozdobić ją guzikami.

 

 

Gry zaawansowane

Wyspa Skye

– bo lubisz, gdy twoje na wierzchu. Wyspa Skye jest niewielka, prominentów do tronu kilku, a król może być tylko jeden. Sprytnie handluj i podbijaj kolejne obszary. Przyszły szkocki król musi pokazać swą potęgę.

Great Western Trail

– bo bydło samo się nie przegoni z Teksasu do Kansas City. Zostań kowbojem i przedsiębiorcą. Przed tobą szlak Great Western Trail. Musisz skupić się na kondycji stada, stawianiu nowych budynków przy szlaku i  rozbudowie kolei. Ameryka to kraj dla przedsiębiorczych ludzi

Le Havre

– bo zawsze chciałaś handlować surową rybą. Oprócz ryby znajdziesz wiele innych dóbr w portowym mieście. Nauczysz się je przetwarzać, sprzedawać, eksportować, a zarobione środki inwestować w rozwój przemysłu, port, nowe budynki. Proste zasady i tysiące możliwości.

Mombasa

– bo tak naprawdę niewiele wiesz o mrocznych dziejach Afryki i skutkach światowej kolonizacji. W grze skupisz się na inwestowaniu w cztery główne kampanie handlowe dokonujące eksploracji nowych terenów w Afryce od XV wieku. Musisz sprytnie lawirować i wybrać tą frakcję, z którą wiążą się największe nadzieje. Drugiej szansy nie będzie.

 

 

Spirit Island

– bo chcesz, aby przynajmniej niewielki skrawek lądu nie został dotknięty cywilizacją i postępem. Przynajmniej jedna wyspa. Stań do walki z kolonizatorami i z pomocą duchów natury zadbaj o spokój i harmonię na wyspie. Gra kooperacyjna dla zaawansowanych graczy.

Uczta dla Odyna

– bo życie wikinga zawsze wydawało Ci się atrakcyjne. Żeglarstwo, podboje nowych ziem, surowe, proste życie i huczne uczty. Wszystko znajdziesz w grze, a przy okazji sporo się nagłowisz, jak dobrze zaplanować swoje ruchy.

Wyprawa do Newdale

– bo czas ruszyć na szlak. Będziesz zajmować kolejne tereny i korzystać z przywilejów regionów. Musisz sprytnie żąglować miedzy hodowlą bydła, wydobyciem surowców i uprawą zbóż, by wybierać najbardziej opłacalne opcje. Często będziesz stawał przed dylematem, czy ryzykować i sięgnąć po większe bogactwa, czy jednak iść ostrożną acz bardziej ubogą ścieżką.

Wysokie napięcie

– bo uwielbiasz władzę. A zarządzanie energią w Niemczech lub USA to całkiem spora władza. Pstrykasz i gasną światła w całym kraju. Zaczniesz od wytwarzania energii z węgla lub oleju opałowego, ale potem kto wie? Energia jądrowa czy ekologiczne elektrownie wiatrowe? Doprowadź energię do kolejnych miast i stwórz najlepszą sieć energetyczną w kraju.

 

 

Zdjęcia pochodzą ze strony wydawnictwa Lacerta.

Jeśli lubisz planszówki, zrobiłeś coś ciekawego, napisz do mnie. Może uda nam się wspólnie zrobić z tego ciekawą opowieść. Mail: sgp.gambit@gmail.com

Na blogu znajdziesz również inne formy literackie: recenzje, felietony, polecanki, gambit kids, top 3. Lubisz grać i mieszkasz w okolicach Gliwic? Zajrzyj do nas – wystarczy napisać.