Blackout – czy da się oszukać przeznaczenie?

Oglądaliście jakiś film z serii Oszukać przeznaczenie? Grupa osób usiłuje uciec przed śmiercią. Kostucha dopada jednego po drugim, na skutek splotu pozornie nieistotnych wydarzeń. Rozleje się woda, strzeli jakiś zaczep, ktoś wystraszy gołębie i chłopak dusi się w łazience inny zostaje rozcięty na pół. Podobny zestaw niepozornych zdarzeń spowodował jedną z największych awarii w historii USA.

Zaczęło się od niewielkiej usterki sieci przesyłowej w stanie Indiana. Operator usunął defekt, ale zapomniał włączyć monitoring sieci. To raz. Ze względu na problemy w funkcjonowaniu została wyłączona elektrownia na północy Ohio. To dwa. Na skutek pożaru pod linią przesyłową, wyłączono ją i trzy kolejne. To trzy. W systemie sieci przesyłowej Ohio spadło napięcie. Ponieważ monitoring nie działał, nikt nie zauważył problemu. Kiedy wreszcie operatorzy się połapali, zaczęli wyłączać kolejne linie, nie informując siebie nawzajem. Ponieważ pobór prądu trwał nadal, a linie były wyłączone, zapotrzebowanie przekierowano na linie sąsiednie, a te przeciążone zaczęły się automatycznie wyłączać. W osiem minut padło zasilanie w ponad ośmiu stanach. Kilka pozornie niegroźnych wydarzeń doprowadziło do rozległego blackoutu, który przeszedł do historii USA. Teraz już wiecie jak groźny jest blackout. Poradźcie sobie z nim sami. W Hong Kongu właśnie padła sieć.
Gra Blackout Hong Kong ukazała się nakładem Wydawnictwo Lacerta

 

Poznaj Gambit. A może z nami zagrasz? Spotkania w każdą środę w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 sala 33 (od 17.00 do 21.00)