Nietypowy poradnik świąteczny

Święta to czas spotkań z rodziną, ale często przy stole siadają różni krewni i nie zawsze wiesz co im dać na prezent. Może fajny kubek? Zestaw kosmetyków, albo, o zgrozo, kolejną parę skarpetek? 

Zawsze możesz dać planszówkę. Niżej zestaw ratunkowy dla typowych i nietypowych krewnych.

Dla rodziców, którzy chcieliby się też pobawić grając w gry dla dzieci

 

Maciek i Marzenka często wyglądają jakby niedospali . Mają czteroletnią Agatkę i siedmioletniego Jaśka. Już mogą w coś pograć rodzinnie, ale do Brassa muszą poczekać jeszcze kilka lat. Maciek i Marzenka chcieliby grę dla dzieci, przy której też się fajnie pobawią. Nawet jak dzieci pójdą spać. 

 

Dżungla

Tak, memo, ale połączone z puzzlami! Pod koniec gry ułożysz piękny obraz dżungli pełnej zwierząt. Są emocje, można się podczepić do innego gracza i pojechać “na barana” po torze punktacji, można spaść, jak zahaczysz o lianę. I można się świetnie bawić z czterolatkiem i bez niego.

 

Draftozaur

Weź dinozaura, resztę przekaż dalej. Pójdziesz w T-rexy, czy triceratopsy? Szybka, losowa zabawa z syndromem “zagrajmy jeszcze raz, teraz się odkuję”. I są dinozaury, cały worek dinozaurowych meepli. Może być lepiej?

 

Kroniki zamku Avel

Zaczynasz jako skromny wojak, który ma bronić zamku Avel. Ruszasz odkryć okoliczne krainy, pokonujesz potwory, zdobywasz ekwipunek i stajesz się coraz silniejszy. I wtedy pojawia się monstrum i rusza na zamek. Przydadzą się mury, balisty, pułapki, ale i tak staniesz z potworem twarzą w twarz. I stoczysz ostateczną walkę. 

Gra kooperacyjna, w którą zagracie chętnie z żoną jak już dzieci wygonicie spać, a wierzcie mi nie będzie łatwo 🙂

 

Zombie Teenz

Dorośli zamienili się w zombie. Tylko grupka dzieciaków jest w stanie ich powstrzymać. Nastolatki wykorzystują wszystkie zabawkowe gadżety i ruszają do boju. Kontynuacja bestsellerowej kooperacyjnej gry z systemem legacy. Co kilka rozgrywek otwieracie kopertę i znajdujecie dodatki urozmaicające kolejne rozgrywki. Tutaj nie przejdziesz kolejnych etapów gry, jak dzieci pójdą spać. Jeśli otworzysz samotnie którąś z kopert, dziecko nigdy Ci nie wybaczy.

 

 

Dla tych co lubią ładne rzeczy

 

Ciocia Krysia zawsze wygląda jakby zeszła z wybiegu. Wujek Zygmunt mówi, że Krysia jest wiecznie wypindrzona, ale ja uważam, że ona ma po prostu dobry gust. Ciotka lubi rzeczy ładne.

 

Azul

Układanie mozaiki w portugalskim pałacu jest relaksujące, a gry (bo już są trzy części) wyglądają obłędnie. Kolorowe płytki dobrze trzyma się w dłoni. Azule są przykładem planszowego wzornictwa połączonego z przemyślanymi zasadami. Gry logiczne dla koneserów ładnych rzeczy.

 

Sen

Oniryczne ilustracje na kartach gry, stały się znakiem rozpoznawczym całej serii. A seria obejmuje również gry Kruki i Smoki. Teraz ukazała się edycja jubileuszowa gry Sen i przebiła wszystko. Granatowe pudełko z mieniącą się złotą rybką, niesamowite ilustracje na kartach i złocenia robią z tej gry produkt luksusowy.

 

 

Dla kociarzy

 

Gosia w kółko gada o swoim kocie.  Że chory był, że lubi z nią zasypiać, że właził ostatnio na firankę. Kompletnie się zafiksowała na zwierzaku. Co można dać Gosi pod choinkę?

 

Wyspa kotów

 

Próbujesz uratować koty z wyspy, układając je na statku. Przyjemna mechanika spodoba się każdemu niewprawionemu graczowi. Draft kart połączony z tetrisem, bo koty są na różnego kształtu kafelkach, które trzeba ze sobą dopasować.

 

Calico

 

Tu szyjesz kołderkę ze skrawków materiału. Jak uszyjesz ją dobrze, przyjdą koty i się na niej ułożą. Logiczna układanka, dość wymagająca i bardzo kolorowa. A w instrukcji znajdziesz opis kotów, które były inspiracją przy powstawaniu gry.

 

Najlepsza gra o kotach

 

Koty to również obowiązki, a nie tylko mruczando na kołderce. W tej karciance masz koty złapać, nakarmić i zapewnić im rozrywkę. Szybka, przyjemna i bardzo kocia gra, w której poznasz wielu futrzastych bohaterów.

 

 

Dla ceniących relaks na łonie natury

 

Wujek Stefan co roku powtarza, że niedługo rzuci wszystko i wyjedzie w Bieszczady. Zamieszka w drewnianej chacie, będzie łowił ryby i obserwował przyrodę. Wujek nie rozstaje się ze smarfonem i nawet w wigilię załatwia interesy. Przyda mu się chwila oddechu.

 

Mariposas

 

Wędrówka motyli Monarchy jest fascynująca. Motyle co roku ruszają w podróż po USA, by na jesieni wrócić do Meksyku. Tyle, że po drodze owady umierają, a wyprawę kontynuuje ich potomstwo. Tak przez cztery pokolenia.  Niesamowitą podróż przeniesiono na planszę gry rodzinnej.

 

Kaskadia

 

Co prawda, Kaskadia jest krainą w Północnej Ameryce, ale żyją tam zwierzęta podobne jak w Polsce. Lisy, jelenie, niedźwiedzie, myszołowy i jesiotry będziesz osadzać na odpowiednich siedliskach. Bardzo dobrze pomyślana logiczna zabawa w konstruowanie krainy rzek i gór.

 

Naturalnie

 

Puszcza to nie miejsce na sielskie spacery. Tu nawet rośliny walczą o każdy promień słońca. Naturalnie jest bezkompromisową grą logiczną wykorzystującą klocki domina. Musisz ruszyć z ekspansją na żyźniejsze tereny i walczyć o dominację na każdym skrawku ziemi. Gra logiczna spod szyldu “rządź, dziel i sadź”

 

Lamaland

 

Wyobraź sobie lamę brykającą po górzystych pastwiskach. Tutaj będziesz miał całe stadko lam, a z kafelków zbudujesz wielopoziomowe pastwiska. Poważnie, plansza, układana w trakcie gry z kafli o różnym kształcie, przypomina tarasowe zbocza. Lamy świetnie tam pasują. Przyjemny rodzinny wyścig po punkty.

 

 

Artur jest geekiem większym ode mnie. Siedzi na bgg codziennie, ogląda wszystkie kanały planszówkowe na you tube, jest na planszowych grupach facebookowych, śledzi planszowy instagram, nawet tik tok. Artur wie wszystko o planszówkach, zanim to zostanie powiedziane. Nie potrzebuję rekomendacji co mu kupić. Po prostu sprawdzę jego listę życzeń na BoardGameGeek.

 

Planszowych świąt!

 

Jeśli spodobał Ci się tekst, polub gambitowy profil na facebooku i instagramie. Będziesz miał dostęp do bieżących informacji, bo publikuję krótkie notki niemal codziennie.

A jeśli będziesz w Gliwicach, wpadnij zagrać. Każda środa, od 17.30 w centrum GCOP przy ul. Studziennej 6.