Gdzie są konwenty?

Minęło kilkanaście miesięcy od kiedy konwenty gwałtownie zniknęły z mapy Polski. Jestem przekonany, że wielu osobom mocno doskwiera ich brak. Czy już nadchodzi odwilż?

Postanowiłem przyjrzeć się sytuacji polskiej sceny konwentowej, skupiając się na temacie dla nas istotnym, czyli konwentach planszowych. Kiedy, gdzie, kto i przede wszystkim jak? Nie zapominajmy, że covid wciąż jest groźny, a wizja kolejnej fali pandemii jak najbardziej realna. Jak z tym wszystkim sobie poradzić?

 

Heroiczna walka Pyrkonu

 

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy mieliśmy covidową huśtawkę. Ze smutkiem obserwowałem, jak kolejne inicjatywy najpierw przesuwały terminy, by wreszcie ogłosić, że nie da rady, może w następnym roku. Największym przykładem Pyrkon, na który cała konwentowa Polska patrzyła z nadzieją. Poznańską imprezę w 2019 roku odwiedziło około 50 000 fanów fantastyki z całego świata. Rok później Pyrkon odwołano, a potem zaczęły do fanów docierać niepokojące wieści, że organizatorzy walczą, by impreza na stałe nie zniknęła z kalendarza. Nagłe odwołanie tak wielkiego wydarzenia pociąga za sobą spore koszty, nie mówiąc o braku zysków z niesprzedanych biletów. Mamy rok 2021, a Pyrkon znowu zaliczył roczne przesunięcie i nie ma żadnej pewności, że sytuacja za rok się nie powtórzy. 

Czy to już koniec? Upadł gigant, zostaną tylko gruzy i wspomnień czar?

 

Niekoniecznie. Powstała inicjatywa zastępcza pod nazwą Pyrkonowy Targ Letni. Wydarzenie odbędzie się w połowie sierpnia, na mniejszą skalę, ale najważniejsze: będą planszówki! Dwa topowe wydawnictwa już potwierdziły obecność: Black Monk Games i Portal.

 

 

Co dalej?

 

Z covidowego przestoju wychodzą powoli lokalne inicjatywy. Paradoksalnie pandemia pozwala małym wydarzeniom rozwijać skrzydła, bo w niewielkich grupach łatwiej spełnić wymogi sanitarne. A te nadal obowiązują: dezynfekcja, odstęp, maseczki i limit miejsc, ale…

Osoby w pełni zaszczepione nie są ujmowane w limitach, więc pomalutku jest coraz łatwiej. Ruszyły spotkania klubowe, otworzyły się planszowe kawiarnie i kluby, pojawiają się mniejsze konwenty, takie na kilkadziesiąt osób, najlepiej w otwartej przestrzeni. Z tych większych odnotowałem nadchodzące w sierpniu Wrocławskie Dni Fantastyki, we wrześniu Festiwal Fantastyki Twierdza w Giżycku i Planszówki w Spodku (Katowice). Pamiętajcie, że nie wciąż nie odwołano Targów Gra i Zabawa festiwal Gramy w Gdańsku, zapowiedzianych na listopad.

 

 

Wydawcy

 

Po wybuchu pandemii, zanim jeszcze organizatorzy konwentów zaczęli odwoływać imprezy, część wydawców już deklarowała, że nie przyjadą. Trudno im się dziwić. Człowiek na stoisku ma kontakt z kilkuset osobami w ciągu jednego dnia, to olbrzymie ryzyko zakażenia. Na szczęście dzisiaj już są szczepionki i takie ryzyko można znacząco ograniczyć. Dowiedziałem się, że na Planszówki w Spodku zapowiedziały się następujące wydawnictwa:

  • Fox Games na pewno przyjedzie ze śliczną grą Santa Monica,
  • Portal możliwe, że pokaże Diunę,
  • Lacerta pojawi się z Ostium i nawet będzie turniej,
  • Albi pewnie przywiezie Karak z rozszerzeniami i mam nadzieję, że Szczęki lwa
  • Lucky Duck Games ostatnio mocno rozbudowuje portfolio. Liczę, że zobaczę u nich Diunę: Imperium, Mikro Makro, Tu i tam i może chociaż wstępną wersję Divinusa?
  • Czacha Games ma się czym pochwalić. Nadchodzą Black Rose Wars, Deep Madness, Call of Madness i Stroganov. Może chociaż jedna będzie dostępna na prezentacji?
  • IUVI Games pojawi się ze swoimi hitami: serią łamigłówek Smart Games, ekonomicznym Solar City i Hero Realms,
  • na stoisku Phalanx Games powinniśmy dowiedzieć się/zobaczyć Wyścig do Moskwy i Sukcesorów.

 

 

Czego jeszcze możecie spodziewać się na katowickim konwencie?

Turnieju w Magic the Gathering i w Rummikub, strefy rodzinnej i strefy RPG, rozbudowanej biblioteki gier, profesjonalnej obsługi i … dużej przestrzeni. Zarządcy hali udostępnili więcej przestrzeni, by spełnić wymogi sanitarne, więc miejsca nie zabraknie, nie ważne ilu nas przyjedzie.

Ja będę, a Ty?

Na co czekasz najbardziej?

Jeśli spodobał Ci się tekst, polub gambitowy profil na facebooku i instagramie. Będziesz miał dostęp do bieżących informacji, bo publikuję krótkie notki niemal codziennie.